Hlinené prasiatko je lepšie ako poistenie so sporením

V poisteniach pre deti je možné nájsť niekoľko rovnakých čŕt. Nenechajte sa oklamať rozdielnymi ikonkami ocenení či odlišnými fotografiami šťastných detí s rodičmi. Či sa na vás z obalu zmluvy usmieva štrbavý chlapček alebo princeznička s vrkočmi, rovnaký rukopis poplatkov v každej takejto zmluve hovorí za všetko.

O tom, že poistiť svoje dieťa sa nie vždy oplatí, som už pár riadkov napísal. Ak sa stane niečo vážne, poistenie dieťaťa veľmi nepomôže. Prečítajte si aj tento článok, aby ste dostali lepší obraz o dôvodoch, pre čo je tomu tak.

Mnohí z vás sa nechali pri stretnutí s poisťovákom uniesť jeho výkladom, ako bude za pár smiešnych mincí váš drobec poistený pre prípady „keby nedajbože…“ a ako bonus mu našetríte nejaké to euro pre svetlejšiu budúcnosť. Je to však celá pravda?

Väčšina mladých rodín má aspoň jeden spoločný znak – majú hlbšie do vrecka. Napriek tomu na svojom dieťatku šetriť nemienia a čo by to bolo za rodičov, aby preňho pár eur mesačne nevedeli odložiť. A na tomto základe sa stavajú poistky s mesačnou platbou 15 – 20 Eur. Zatiaľ som nenatrafil na žiadnu, ktorá by bola na výrazne vyššiu sumu.

Konkrétna zmluva môjho klienta, ktorú uzatvoril pre syna, aby ho poistil a zároveň mu aj niečo našetril, bola uzatvorená s mesačnou platbou 18,83 Eur. Z toho 3,83 Eur tvorilo poistnú ochranu a 15 Eur sa malo mesačne sporiť. O poplatkoch pravdepodobne klient ani informovaný nebol:

správny poplatok + inkasný poplatok = 1,66 Eur mesačne 
4 % nákupný poplatok (BOS)
T.j. 1,66 z 15 je 11 % + 4 % = 15 %

Rozhodol by sa klient sporiť pre dieťa touto cestou, ak by vedel, že 15 % z každej mesačnej platby odchádza na poplatky a ak by vedel, že poisťovňa si každý rok účtuje navyše aj percentuálny poplatok za správu aktív? Myslíte si, že možné zhodnotenie dokáže pokryť 15% poplatok, prípadne zarobiť niečo navyše ? Odpoveď je jednoznačná v neprospech takýchto kombinácií poistení so sporením – neexistuje skoro žiadna šanca, že z tejto zmluvy dostane klient niekedy aspoň toľko, čo tam navkladá. S týmito informáciami by sa klient pravdepodobne rozhodol skôr pre sporenie v hlinenom prasiatku.

Pri nízkej mesačnej platbe môže tvoriť aj relatívne nízky mesačný poplatok v konečnom dôsledku vysoké percento z celkovej platby. Ak investujete napríklad do niečoho, čo má potenciálne zhodnotenie 7-10 % ročne (dlhodobé zhodnotenie akciových trhov), je logické, že príliš vysoké poplatky dokážu bezpečne zničiť akúkoľvek šancu na zhodnotenie peňazí.

Suma sumárum na záver – Cez poistky sa nesporí. Ani deťom, ani sebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *