Zlodejina s názvom Poistenie detí

Poistenie detí “ide na dračku” ako teplé rožky. Netreba ani prehovárať a čerstvá mamička alebo otecko podpíšu skoro čokoľvek s vidinou ochrany svojho dieťatka v nejasnej budúcnosti. Poisťovne samozrejme nie sú ľahostajné voči tomuto fenoménu, a tak šťastným rodičom ani nemusia veľmi podsúvať celé more produktov ovenčených rôznorodými oceneniami.

Ale nakoľko je samotné poistenie detí užitočné? Minimálne, keď sa na to pozrieme z pohľadu nákladov stratenej príležitosti. Ešte tragickejšia je situácia mladej rodiny v prípade nehody nepoisteného živiteľa rodiny, keď sa z druhého partnera aj s ich poisteným pokladom stanú sociálne prípady. Buďme realisti – takýchto prípadov, kedy je poistený malý poklad rodiny, ale na rodičov už nezvýšilo, nie je vôbec málo.

Na druhej strane poistenie detí netreba úplne hodiť do koša. Aj tie produkty ovenčené oceneniami ponúkajú slušné množstvo zaujímavých pripoistení. Napríklad piatimi eurami na deň počas choroby dieťaťa, s ktorým musíte ostať na OČR-ke, nepohrdne nik. No porovnajme to so stratou príjmu a vysokými nákladmi na liečbu a opateru rodiča, ktorý skončí po nehode s trvalými následkami. S takýmto pohľadom radšej obrátite tých päť eur v ruke aj dvakrát, kým sa rozhodnete, na aké poistenie alebo sporenie budú vynaložené.

Úvahy typu „s manželkou obetujeme na svoje poistenie každý po 15 Eur, ale synčeka poistíme radšej za 20 Eur“ nie sú vôbec najšťastnejšie. K situáciám, kedy má človek množstvo pripoistení na maličké sumy, som sa už raz vyjadroval. Táto matematika nie je vôbec taká zložitá – ako vám alebo vašim rodinným príslušníkom pomôže poistné plnenie vo výške 5000 Eur v prípade smrti, keď máte hypotéku na 50 000? Pomôže, ale jedine falošným pocitom zabezpečenia, lebo reálne touto sumou nezabezpečíte v prípade tragédie nikoho. Zvážte radšej vyššiu poistnú sumu pre seba, živiteľa rodiny a synčeka naučte, aby si na seba dával pozor.

Nemajú sa deti vôbec poisťovať?

Lepšou voľbou než špecializované detské poistenia sú bonusy pre deti vo vašich poistkách. Opýtajte sa napríklad na úrazové poistenie detí, ktoré je možné zrealizovať cez spoločnú zmluvu pre celú rodinu. Odporúčam pamätať predovšetkým na poistenie trvalých následkov. Tie sú z finančného hľadiska fatálnejšie ako smrť. Sústavná liečba a každodenná opatera prevráti život naruby, nehovoriac o dôsledkoch na finančných úsporách. Pritom trvalé následky úrazu sú lacným poistením, ktoré sa určite hodí aj dieťaťu.

Odporúčali nám výhodné poistenie spojené so sporením…

Znie to skvelo, ale hlinené prasiatko sa oplatí viac. Ak by ste rovnakú sumu hádzali každý mesiac do prasiatka namiesto do poisťovne, po určitom čase bude v prasiatku stále viac peňazí minimálne o polovicu v porovnaní s úsporami v poisťovni. Jediný, kto na poistnej zmluve určite zarobí, je poisťovňa. Zabudnite na to, že by poisťovňa na deťoch zarábala menej ako na dospelých. Aj v prípade detského produktu spojeného so sporením idú prvé dve ročné platby väčšinou na poplatky poisťovni a jej sprostredkovateľom. Nehovoriac o nie práve najnižších priebežných poplatkoch.

Sľubovali vám garancie? Nerobte si ilúzie. Jedinú garanciu, ktorú od poisťovne máte istú, je akurát tak znehodnotenie peňazí infláciou v „garantovaných“ produktoch (v kapitálovom životnom poistení). Na všetky poistné produkty spojené so sporením by som namiesto ikon ocenení dal povinný nápis: „Sporenie nebezpečné pre Vašu finančnú budúcnosť„.

 Ak už máte dobrú poistku a chcete zabezpečiť svoje dieťa, zvážte radšej sporiaci plán priamo do podielových fondov. Majú niekoľko zásadných výhod od nízkych nákladov po reálne zhodnotenie investovaných prostriedkov a navyše nie sú nijako spojené so žiadnou poisťovňou. Hlinené prasiatko môže zapadnúť prachom a pre vášho potomka tak môžete mať slušný štartovací kapitál do života, ktorý je preňho určite lepším riešením ako lacné poistenia všakovakých – nie až tak pravdepodobných – rizík.

A ešte rada na záver – nechoďte si po rady do svojej banky, ani keď za ňou idú tí najlepší… Vy dostanete produkt spriaznenej poisťovne a teta za okienkom má vo vrecku bonus z predaja takéhoto produktu, hoci možno ani nevie, čo vám predala. Nechajte si radšej poradiť od niekoho, koho si tí najlepší radšej vyhľadajú, než by za ním slepo nasledovali…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *